| MOQ: | 100 |
| Price: | $29.8-33.8/pieces(MPC7088) |
| Standard Packaging: | 21*15*6(cm)/500g |
| Delivery Period: | 30-45days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 50K/Month |
Note: The USB one-line-through function only supports Windows (7/8/10/11) systems and requires the installation of drivers.
Supports Windows(7/8/10/11)
Only need to configure the software for the first connection, and it can be plug-and-play afterwards.
The shell is made of integrated aluminum material and is integrally formed by CNC carving. The shell is round and has a texture, with meticulous carving.
The brightness is adjustable, and the last brightness setting is automatically maintained when the power is off, which is convenient for DIY.
| Name | Parameter |
|---|---|
| SKU | MPC7088 |
| Display Type | IPS Screen |
| Display Size | 7 inches |
| Resolution | 1024x600 |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Frame rate | 25 FPS |
| Touch Type | No Touch |
| Backlight Adjustment | Adjustable via Buttons |
| Power Supply | Type-C (5V) |
| Overall Power | 2.39 W |
| Effective Display Area (AA Area) | 154.08*85.92 (mm) |
| Module Size (Length x Width x Height) | 171.8*108.6*9.0 (mm) |
| Package Size (Length x Width x Height) | 210*150*40 (mm) |
| Product Weight (Including Package) | 366(g) |
| MOQ: | 100 |
| Price: | $29.8-33.8/pieces(MPC7088) |
| Standard Packaging: | 21*15*6(cm)/500g |
| Delivery Period: | 30-45days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 50K/Month |
Note: The USB one-line-through function only supports Windows (7/8/10/11) systems and requires the installation of drivers.
Supports Windows(7/8/10/11)
Only need to configure the software for the first connection, and it can be plug-and-play afterwards.
The shell is made of integrated aluminum material and is integrally formed by CNC carving. The shell is round and has a texture, with meticulous carving.
The brightness is adjustable, and the last brightness setting is automatically maintained when the power is off, which is convenient for DIY.
| Name | Parameter |
|---|---|
| SKU | MPC7088 |
| Display Type | IPS Screen |
| Display Size | 7 inches |
| Resolution | 1024x600 |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Frame rate | 25 FPS |
| Touch Type | No Touch |
| Backlight Adjustment | Adjustable via Buttons |
| Power Supply | Type-C (5V) |
| Overall Power | 2.39 W |
| Effective Display Area (AA Area) | 154.08*85.92 (mm) |
| Module Size (Length x Width x Height) | 171.8*108.6*9.0 (mm) |
| Package Size (Length x Width x Height) | 210*150*40 (mm) |
| Product Weight (Including Package) | 366(g) |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews