| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $24.99-38.99 Piece |
| Payment Method: | ,T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
MB140AN01-5 is a 14.0 inch TFT LCD module from HKC, featuring HD 1366×768 resolution and 1 lane eDP 1.2 interface. It supports 262K colors, anti-glare surface treatment, low power consumption, and built-in LED driving circuit, making it suitable for notebook PC replacement and OEM assembly projects.
| Specification | Details |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Resolution | 1366 × 768 (HD) |
| Display Area | 309.4(H) × 173.95(V) mm |
| Outline Size | 315.9±0.3(H) × 197.54±0.5(V) × 3.0 Max mm |
| Brightness | 220 cd/m² Typ. |
| Display Colors | 262K 6bit |
| Signal Interface | 1 Lane eDP 1.2 |
| Operating Temperature | 0 ~ +50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ +60 °C |
Extensive Inventory: Over 1,000,000 self-owned stock items including Raspberry Pi boards, LCD monitors, touchscreens, cases, cables, and accessories from leading brands.
Competitive Pricing: Significant price advantages to reduce purchasing costs and save valuable time. We wholesale and distribute new, original, well-known brand electronic components worldwide.
Quality Assurance: Equipped with internationally advanced electronic component testing equipment and scientific storage systems to ensure consistent product quality.
Expert Team: Elite professionals with over 20 years of industry experience and deep understanding of international market trends.
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $24.99-38.99 Piece |
| Payment Method: | ,T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
MB140AN01-5 is a 14.0 inch TFT LCD module from HKC, featuring HD 1366×768 resolution and 1 lane eDP 1.2 interface. It supports 262K colors, anti-glare surface treatment, low power consumption, and built-in LED driving circuit, making it suitable for notebook PC replacement and OEM assembly projects.
| Specification | Details |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Resolution | 1366 × 768 (HD) |
| Display Area | 309.4(H) × 173.95(V) mm |
| Outline Size | 315.9±0.3(H) × 197.54±0.5(V) × 3.0 Max mm |
| Brightness | 220 cd/m² Typ. |
| Display Colors | 262K 6bit |
| Signal Interface | 1 Lane eDP 1.2 |
| Operating Temperature | 0 ~ +50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ +60 °C |
Extensive Inventory: Over 1,000,000 self-owned stock items including Raspberry Pi boards, LCD monitors, touchscreens, cases, cables, and accessories from leading brands.
Competitive Pricing: Significant price advantages to reduce purchasing costs and save valuable time. We wholesale and distribute new, original, well-known brand electronic components worldwide.
Quality Assurance: Equipped with internationally advanced electronic component testing equipment and scientific storage systems to ensure consistent product quality.
Expert Team: Elite professionals with over 20 years of industry experience and deep understanding of international market trends.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews