| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $1.67-2.03/pieces |
| Standard Packaging: | 10*10*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN/Yellow-Green, Positive, Transmissive) |
| Part No. | 1602W |
| Model No. | YMC1602SB-X26 |
| Display Format | 16(characters) × 2(line) |
| Display Color | Yellow-Green (STN Y/G) |
| Driver IC | ST7066U + ST7065 |
| Connection Type | COB (Chip On Board) |
| Interface Type | 8-bit Parallel Interface (16-pin) |
| Pin Number & Function | 16PIN (1-VSS/GND, 2-VDD, 3-VO, 4-RS, 5-R/W, 6-E, 7-DB0, 8-DB1, 9-DB2, 10-DB3, 11-DB4, 12-DB5, 13-DB6, 14-DB7, 15-BLA, 16-BLK) |
| Logic Supply Voltage (VDD) | 5.0V DC |
| LCD Driving Voltage | 4.7V DC |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/5 Bias |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type & Parameter | Yellow-Green Side Backlight (3.0V±0.2V, IF=40mA) |
| Module Dimension (Max) | 80.00mm(W) × 36.00mm(H) × 8.70mm(T) |
| Viewing Area (V/A) | 71.40mm(W) × 16.00mm(H) |
| Effective Display Area (A/A) | 55.02mm(W) × 11.00mm(H) |
| Ulteriorly Tolerance | ±0.2mm |
| Compliance | RoHS Compliant |
| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $1.67-2.03/pieces |
| Standard Packaging: | 10*10*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN/Yellow-Green, Positive, Transmissive) |
| Part No. | 1602W |
| Model No. | YMC1602SB-X26 |
| Display Format | 16(characters) × 2(line) |
| Display Color | Yellow-Green (STN Y/G) |
| Driver IC | ST7066U + ST7065 |
| Connection Type | COB (Chip On Board) |
| Interface Type | 8-bit Parallel Interface (16-pin) |
| Pin Number & Function | 16PIN (1-VSS/GND, 2-VDD, 3-VO, 4-RS, 5-R/W, 6-E, 7-DB0, 8-DB1, 9-DB2, 10-DB3, 11-DB4, 12-DB5, 13-DB6, 14-DB7, 15-BLA, 16-BLK) |
| Logic Supply Voltage (VDD) | 5.0V DC |
| LCD Driving Voltage | 4.7V DC |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/5 Bias |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type & Parameter | Yellow-Green Side Backlight (3.0V±0.2V, IF=40mA) |
| Module Dimension (Max) | 80.00mm(W) × 36.00mm(H) × 8.70mm(T) |
| Viewing Area (V/A) | 71.40mm(W) × 16.00mm(H) |
| Effective Display Area (A/A) | 55.02mm(W) × 11.00mm(H) |
| Ulteriorly Tolerance | ±0.2mm |
| Compliance | RoHS Compliant |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews