| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $1.99-199.99 Piece |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
This 10.1 inch TFT LCD display module features 1920x1080 Full HD resolution, LVDS interface and IPS normally black display mode. It supports 16.7M colors, full viewing angle performance, 1000:1 typical contrast ratio and 280 cd/m² typical brightness. With HC AG surface treatment, slim 2.8 mm module thickness and 9x4 LED backlight structure, it is suitable for embedded display systems, industrial control terminals, medical equipment, portable devices and compact Full HD display applications. Customization is available for brightness, interface, touch panel, FPC structure, cover lens and other specifications based on different project requirements.
| Screen Size | 10.1 inches |
|---|---|
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Module Dimensions | 229.91 × 135.74 × 2.8 mm |
| Active Area | 223.488 × 125.712 mm |
| Brightness | 280 cd/m² |
| Display Interface | LVDS/40 Pin |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 |
| Operating Temperature | 0℃ to +50℃ |
| Storage Temperature | -10℃ to +60℃ |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $1.99-199.99 Piece |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
This 10.1 inch TFT LCD display module features 1920x1080 Full HD resolution, LVDS interface and IPS normally black display mode. It supports 16.7M colors, full viewing angle performance, 1000:1 typical contrast ratio and 280 cd/m² typical brightness. With HC AG surface treatment, slim 2.8 mm module thickness and 9x4 LED backlight structure, it is suitable for embedded display systems, industrial control terminals, medical equipment, portable devices and compact Full HD display applications. Customization is available for brightness, interface, touch panel, FPC structure, cover lens and other specifications based on different project requirements.
| Screen Size | 10.1 inches |
|---|---|
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Module Dimensions | 229.91 × 135.74 × 2.8 mm |
| Active Area | 223.488 × 125.712 mm |
| Brightness | 280 cd/m² |
| Display Interface | LVDS/40 Pin |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 |
| Operating Temperature | 0℃ to +50℃ |
| Storage Temperature | -10℃ to +60℃ |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews