| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $1.99-199.99 Piece |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
This BOE 12.2 inch TFT LCD module features 1920x1200 WUXGA resolution, LVDS interface and normally black display mode. It supports 16.7M colors, 1000 cd/m² typical brightness, 1000:1 typical contrast ratio, 85% NTSC typical color gamut and 89/89/89/89 typical viewing angle performance. With Fine AG surface treatment, 8S6P LED backlight structure and wide operating temperature range, it is suitable for industrial control systems, outdoor-readable terminals, medical equipment, testing instruments and embedded display applications. Customization is available for brightness, interface, touch panel, FPC structure, cover lens and other specifications based on different project requirements.
| Screen Size | 12.2 Inch |
|---|---|
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Module Dimensions | 276.56 × 179.46 × 5.60 mm |
| Active Area | 262.7712 × 164.232 mm |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Display Interface | LVDS / 45 Pin |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 Typ. |
| Operating Temperature | -20℃ to +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ to +80℃ |
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $1.99-199.99 Piece |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
This BOE 12.2 inch TFT LCD module features 1920x1200 WUXGA resolution, LVDS interface and normally black display mode. It supports 16.7M colors, 1000 cd/m² typical brightness, 1000:1 typical contrast ratio, 85% NTSC typical color gamut and 89/89/89/89 typical viewing angle performance. With Fine AG surface treatment, 8S6P LED backlight structure and wide operating temperature range, it is suitable for industrial control systems, outdoor-readable terminals, medical equipment, testing instruments and embedded display applications. Customization is available for brightness, interface, touch panel, FPC structure, cover lens and other specifications based on different project requirements.
| Screen Size | 12.2 Inch |
|---|---|
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Module Dimensions | 276.56 × 179.46 × 5.60 mm |
| Active Area | 262.7712 × 164.232 mm |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Display Interface | LVDS / 45 Pin |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 Typ. |
| Operating Temperature | -20℃ to +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ to +80℃ |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews