| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $37.99-57.99 Piece |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
NE140FHM-N63 V8.0 is a 14.0 inch TFT LCD module from BOE, featuring Full HD 1920×1080 resolution, 2 lane eDP interface, 16.7M 8bit color depth, and sRGB 100% color gamut. With 400 cd/m² typical brightness, anti-glare surface treatment, low blue light design, and built-in LED driver, it is suitable for notebook PC screen replacement and OEM laptop display projects.
| Specification | Details |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Display Area | 309.31(H) × 173.99(V) mm |
| Outline Size | 315.01±0.3(H) × 185.67±0.3(V) × 2.4 Max mm |
| Brightness | 400 cd/m² Typ. |
| Display Colors | 16.7M 8bit |
| Signal Interface | 2 Lane eDP 1.4b |
| Operating Temperature | 0 ~ +50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ +60 °C |
Extensive Inventory: Over 1,000,000 self-owned stock items including Raspberry Pi boards, LCD monitors, touchscreens, cases, cables, and accessories from leading brands.
Competitive Pricing: Significant price advantages to reduce purchasing costs and save valuable time. We wholesale and distribute new, original, well-known brand electronic components worldwide.
Quality Assurance: Equipped with internationally advanced electronic component testing equipment and scientific storage systems to ensure consistent product quality.
Expert Team: Elite professionals with over 20 years of industry experience and deep understanding of international market trends.
| MOQ: | 100 pcs |
| Price: | $37.99-57.99 Piece |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | Up to 1,000 pcs/day |
NE140FHM-N63 V8.0 is a 14.0 inch TFT LCD module from BOE, featuring Full HD 1920×1080 resolution, 2 lane eDP interface, 16.7M 8bit color depth, and sRGB 100% color gamut. With 400 cd/m² typical brightness, anti-glare surface treatment, low blue light design, and built-in LED driver, it is suitable for notebook PC screen replacement and OEM laptop display projects.
| Specification | Details |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Display Area | 309.31(H) × 173.99(V) mm |
| Outline Size | 315.01±0.3(H) × 185.67±0.3(V) × 2.4 Max mm |
| Brightness | 400 cd/m² Typ. |
| Display Colors | 16.7M 8bit |
| Signal Interface | 2 Lane eDP 1.4b |
| Operating Temperature | 0 ~ +50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ +60 °C |
Extensive Inventory: Over 1,000,000 self-owned stock items including Raspberry Pi boards, LCD monitors, touchscreens, cases, cables, and accessories from leading brands.
Competitive Pricing: Significant price advantages to reduce purchasing costs and save valuable time. We wholesale and distribute new, original, well-known brand electronic components worldwide.
Quality Assurance: Equipped with internationally advanced electronic component testing equipment and scientific storage systems to ensure consistent product quality.
Expert Team: Elite professionals with over 20 years of industry experience and deep understanding of international market trends.