| MOQ: | 500 |
| Price: | $9.8-12/pieces(MSP2834);$7.2-8.5/pieces(MSP2833) |
| Standard Packaging: | 16*15*6(cm)/47g |
| Delivery Period: | 30-45days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 50K/Month |
The YBC028EGS-Q2 is a high-performance 2.8-inch SPI display LCD module featuring 240×320 resolution and SPI interface for embedded applications with capacitive touch screen.
MSP2833 and MSP2834 are two 2.8-inch IPS color LCD display modules, with MSP2833 without a touch screen and MSP2834 with a capacitive touch screen. The display module adopts a 4-wire SPI interface, which only requires 5 IOs to achieve display. The 240×320 standard definition resolution can be applied to various products that require screen display function.
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 2.8 inch |
| SKU | MSP2833 (No Touch); MSP2834 (With Capacitive Touch) |
| Resolution | 240×320 dots |
| Module Interface | 4-wire SPI interface |
| Display Color | 262K |
| Active Area | 43.20(W)×57.60(H) mm |
| Dimensions | No Touch Screen: 50.0(W)×86.0(H)×12.78(D) mm (including Pin Header) With Touch Screen: 50.0(W)×86.0(H)×14.28(D) mm (including Pin Header) |
| View Angle | ALL 0'CLOCK |
| VCC Power Voltage | 5V |
| Luminance | 230 Cd/m² (no touch); 190 Cd/m² (with touch) |
| Panel Driver IC | ILI9341V |
| Touch Screen Type | Capacitive Touch Screen |
| Driver IC | FT6336G |
| Power Consumption | 0.4W |
| Interface | 14P 2.54mm spacing Header and 0.5mm spacing FPC seat |
| Logic IO Port Voltage | 5V (TTL) |
| Weight | No touch: 39g / With touch: 47g |
| Number | Pin Label | Description |
|---|---|---|
| 1 | VCC | Power positive |
| 2 | GND | Power ground |
| 3 | LCD_CS | LCD selection control signal, Low level active |
| 4 | LCD_RST | LCD reset control signal, Low level reset |
| 5 | LCD_RS | LCD command / data selection control signal High level: data, low level: command |
| 6 | SDI(MOSI) | SPI bus write data signal (SD card and LCD screen used together) |
| 7 | SCK | SPI bus clock signal (SD card and LCD screen used together) |
| 8 | LED | LCD backlight control signal (If you need control, please connect the pins. If you don't need control, you can skip it) |
| 9 | SDO(MISO) | SPI bus read data signal (SD card and LCD screen used together) |
| 10 | CTP_SCL | Capacitive touch screen IIC bus clock signal (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 11 | CTP_RST | Capacitor touch screen reset control signal, low-level reset (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 12 | CTP_SDA | Capacitive touch screen IIC bus data signal (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 13 | CTP_INT | Capacitor touch screen IIC bus touch interrupt signal, when generating touch, input low level to the main control (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 14 | SD_CS | SD card selection control signal, low level active (without SD card function, can be disconnected) |
| MOQ: | 500 |
| Price: | $9.8-12/pieces(MSP2834);$7.2-8.5/pieces(MSP2833) |
| Standard Packaging: | 16*15*6(cm)/47g |
| Delivery Period: | 30-45days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 50K/Month |
The YBC028EGS-Q2 is a high-performance 2.8-inch SPI display LCD module featuring 240×320 resolution and SPI interface for embedded applications with capacitive touch screen.
MSP2833 and MSP2834 are two 2.8-inch IPS color LCD display modules, with MSP2833 without a touch screen and MSP2834 with a capacitive touch screen. The display module adopts a 4-wire SPI interface, which only requires 5 IOs to achieve display. The 240×320 standard definition resolution can be applied to various products that require screen display function.
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 2.8 inch |
| SKU | MSP2833 (No Touch); MSP2834 (With Capacitive Touch) |
| Resolution | 240×320 dots |
| Module Interface | 4-wire SPI interface |
| Display Color | 262K |
| Active Area | 43.20(W)×57.60(H) mm |
| Dimensions | No Touch Screen: 50.0(W)×86.0(H)×12.78(D) mm (including Pin Header) With Touch Screen: 50.0(W)×86.0(H)×14.28(D) mm (including Pin Header) |
| View Angle | ALL 0'CLOCK |
| VCC Power Voltage | 5V |
| Luminance | 230 Cd/m² (no touch); 190 Cd/m² (with touch) |
| Panel Driver IC | ILI9341V |
| Touch Screen Type | Capacitive Touch Screen |
| Driver IC | FT6336G |
| Power Consumption | 0.4W |
| Interface | 14P 2.54mm spacing Header and 0.5mm spacing FPC seat |
| Logic IO Port Voltage | 5V (TTL) |
| Weight | No touch: 39g / With touch: 47g |
| Number | Pin Label | Description |
|---|---|---|
| 1 | VCC | Power positive |
| 2 | GND | Power ground |
| 3 | LCD_CS | LCD selection control signal, Low level active |
| 4 | LCD_RST | LCD reset control signal, Low level reset |
| 5 | LCD_RS | LCD command / data selection control signal High level: data, low level: command |
| 6 | SDI(MOSI) | SPI bus write data signal (SD card and LCD screen used together) |
| 7 | SCK | SPI bus clock signal (SD card and LCD screen used together) |
| 8 | LED | LCD backlight control signal (If you need control, please connect the pins. If you don't need control, you can skip it) |
| 9 | SDO(MISO) | SPI bus read data signal (SD card and LCD screen used together) |
| 10 | CTP_SCL | Capacitive touch screen IIC bus clock signal (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 11 | CTP_RST | Capacitor touch screen reset control signal, low-level reset (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 12 | CTP_SDA | Capacitive touch screen IIC bus data signal (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 13 | CTP_INT | Capacitor touch screen IIC bus touch interrupt signal, when generating touch, input low level to the main control (modules without touch screens do not need to be connected) |
| 14 | SD_CS | SD card selection control signal, low level active (without SD card function, can be disconnected) |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews