| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $1.66-2.02/pieces |
| Standard Packaging: | 10*10*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN, Transmissive) |
| Part No. | 1602W-6 |
| Model No. | YMC1602SB-X29 |
| Display Format | 16(characters) × 2(line) |
| Driver IC | AIP31066L |
| Connection Type | COB (Chip On Board) |
| Interface Type | 8-bit Parallel Interface (16-pin) |
| Pin Number & Function | 16PIN (1-VSS/GND, 2-VDD, 3-VO, 4-RS, 5-R/W, 6-E, 7-DB0, 8-DB1, 9-DB2, 10-DB3, 11-DB4, 12-DB5, 13-DB6, 14-DB7, 15-A/LED+, 16-K/LED-) |
| Logic Supply Voltage (VDD) | 5.0V DC |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/4 Bias |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type | White LED Backlight |
| Module Dimension (Max) | 80.00mm(W) × 36.00mm(H) × 11.0mm(T) |
| Viewing Area (V/A) | 64.00mm(W) × 16.00mm(H) |
| Effective Display Area (A/A) | 56.21mm(W) × 11.50mm(H) |
| Dot Size | 0.56mm(W) × 0.66mm(H) |
| Dot Pitch | 0.60mm(W) × 0.70mm(H) |
| Ulteriorly Tolerance | ±0.3mm |
| Compliance | RoHS Compliant |
| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $1.66-2.02/pieces |
| Standard Packaging: | 10*10*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN, Transmissive) |
| Part No. | 1602W-6 |
| Model No. | YMC1602SB-X29 |
| Display Format | 16(characters) × 2(line) |
| Driver IC | AIP31066L |
| Connection Type | COB (Chip On Board) |
| Interface Type | 8-bit Parallel Interface (16-pin) |
| Pin Number & Function | 16PIN (1-VSS/GND, 2-VDD, 3-VO, 4-RS, 5-R/W, 6-E, 7-DB0, 8-DB1, 9-DB2, 10-DB3, 11-DB4, 12-DB5, 13-DB6, 14-DB7, 15-A/LED+, 16-K/LED-) |
| Logic Supply Voltage (VDD) | 5.0V DC |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/4 Bias |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type | White LED Backlight |
| Module Dimension (Max) | 80.00mm(W) × 36.00mm(H) × 11.0mm(T) |
| Viewing Area (V/A) | 64.00mm(W) × 16.00mm(H) |
| Effective Display Area (A/A) | 56.21mm(W) × 11.50mm(H) |
| Dot Size | 0.56mm(W) × 0.66mm(H) |
| Dot Pitch | 0.60mm(W) × 0.70mm(H) |
| Ulteriorly Tolerance | ±0.3mm |
| Compliance | RoHS Compliant |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews