| MOQ: | 500 |
| Price: | 1.4-1.8/pc |
| Standard Packaging: | 30pcs/box |
| Delivery Period: | 14-30days |
| Payment Method: | ,T/T,D/P,D/A,Western Union |
| Supply Capacity: | 5000/month |
| Product | 1.54 inch Square TFT-LCD Module |
|---|---|
| Module Number | YVO0154EES-J1 |
| Resolution | 240(RGB)×240 pixels |
| Brightness | 300 Cd/m² (Typical) |
| Viewing Direction | IPS 80/85° Full View |
| Interface | 4 Wire SPI Interface |
| Backlight | White LED (3LED Parallel) |
| Driver IC | ST7789 |
| Display Mode | Normally Black |
| Color Depth | 262K Colors |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Outline Dimensions | 31.52(H)×33.72(V)×2.62(D)mm |
| Active Area | 27.72×27.72mm |
| PIN | Symbol | Description |
|---|---|---|
| 1 | GND | Ground |
| 2 | LEDK | Cathode of Backlight |
| 3 | LEDA | Anode of Backlight |
| 4 | VCC | Power supply for Analog (2.8V-3.3V) |
| 5 | GND | Ground |
| 6 | GND | Ground |
| 7 | D/C | Register select pin D/C='1': Display data. D/C='0': Command data. |
| 8 | CS | Chip select pin ("Low" enable) |
| 9 | SCL | Serial clock pin |
| 10 | SDA | Serial data input / output |
| 11 | RESET | LCM Reset pin |
| 12 | GND | Ground |
| MOQ: | 500 |
| Price: | 1.4-1.8/pc |
| Standard Packaging: | 30pcs/box |
| Delivery Period: | 14-30days |
| Payment Method: | ,T/T,D/P,D/A,Western Union |
| Supply Capacity: | 5000/month |
| Product | 1.54 inch Square TFT-LCD Module |
|---|---|
| Module Number | YVO0154EES-J1 |
| Resolution | 240(RGB)×240 pixels |
| Brightness | 300 Cd/m² (Typical) |
| Viewing Direction | IPS 80/85° Full View |
| Interface | 4 Wire SPI Interface |
| Backlight | White LED (3LED Parallel) |
| Driver IC | ST7789 |
| Display Mode | Normally Black |
| Color Depth | 262K Colors |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Outline Dimensions | 31.52(H)×33.72(V)×2.62(D)mm |
| Active Area | 27.72×27.72mm |
| PIN | Symbol | Description |
|---|---|---|
| 1 | GND | Ground |
| 2 | LEDK | Cathode of Backlight |
| 3 | LEDA | Anode of Backlight |
| 4 | VCC | Power supply for Analog (2.8V-3.3V) |
| 5 | GND | Ground |
| 6 | GND | Ground |
| 7 | D/C | Register select pin D/C='1': Display data. D/C='0': Command data. |
| 8 | CS | Chip select pin ("Low" enable) |
| 9 | SCL | Serial clock pin |
| 10 | SDA | Serial data input / output |
| 11 | RESET | LCM Reset pin |
| 12 | GND | Ground |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews