| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $6.32-7.69/pieces |
| Standard Packaging: | 25*15*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Specification | Details |
|---|---|
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN/Yellow Green, Positive, Transflective) |
| Part Number | YMC4002SB-X01 |
| Display Format | 40(characters) × 2(line) |
| Driver IC | ST7066U + ST7065 |
| Interface Type | 16-pin Parallel Interface |
| Logic Supply Voltage | 5.0V DC (Typ.) |
| LCD Driving Voltage | 4.5V DC (Typ.) |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/5 Bias |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type | Yellow Green Side Backlight, 3.0V±0.2V, 30*2mA |
| Module Dimension (PCB) | 182.00mm(W) × 33.00mm(H) × 1.60mm(T) |
| Compliance | RoHS |
| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $6.32-7.69/pieces |
| Standard Packaging: | 25*15*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Specification | Details |
|---|---|
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN/Yellow Green, Positive, Transflective) |
| Part Number | YMC4002SB-X01 |
| Display Format | 40(characters) × 2(line) |
| Driver IC | ST7066U + ST7065 |
| Interface Type | 16-pin Parallel Interface |
| Logic Supply Voltage | 5.0V DC (Typ.) |
| LCD Driving Voltage | 4.5V DC (Typ.) |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/5 Bias |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type | Yellow Green Side Backlight, 3.0V±0.2V, 30*2mA |
| Module Dimension (PCB) | 182.00mm(W) × 33.00mm(H) × 1.60mm(T) |
| Compliance | RoHS |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews