| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $58.61-70.98/pieces |
| Standard Packaging: | 45*30*10 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | 15.6 Inch a-Si TFT-LCD, LCM (ADS, Normally Black, Transmissive) |
|---|---|
| Module Brand | BOE |
| Model Number | NV156FHM-N42 |
| Panel Size | 15.6 Inch |
| Application | Laptop / Notebook |
| Resolution | 1920(RGB) × 1080 Pixels, FHD 141PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Color Depth | 262K (6-bit), 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 30 ms (Typ.) (Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Backlight | WLED [10S4P], 15K hours lifespan, With LED Driver (Lower Down side, 1-LED Lighting Bar type, 45*LED Array) |
| Interface | eDP (2 Lanes), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), 30 pins Connector |
| Surface Treatment | AG (Anti-Glare) |
| Pixel Arrangement | RGB Vertical stripe |
| Pixel Pitch | 0.17925 (H) × 0.17925 (V) mm |
| Outline Dimension | 359.5(W) × 223.8(V) × 3.2(D) mm (Max.) |
| Active Area | 344.16 (H) × 193.59 (V) mm |
| Weight | 380g (max.) / 1KG (with packaging) |
| Power Consumption | PD: 1.0W (max.), PBL: 3.4W (max.), PTotal: 4.4W (max.) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Compliance | RoHS Compliant, Lead-free |
| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $58.61-70.98/pieces |
| Standard Packaging: | 45*30*10 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | 15.6 Inch a-Si TFT-LCD, LCM (ADS, Normally Black, Transmissive) |
|---|---|
| Module Brand | BOE |
| Model Number | NV156FHM-N42 |
| Panel Size | 15.6 Inch |
| Application | Laptop / Notebook |
| Resolution | 1920(RGB) × 1080 Pixels, FHD 141PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Color Depth | 262K (6-bit), 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 30 ms (Typ.) (Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Backlight | WLED [10S4P], 15K hours lifespan, With LED Driver (Lower Down side, 1-LED Lighting Bar type, 45*LED Array) |
| Interface | eDP (2 Lanes), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), 30 pins Connector |
| Surface Treatment | AG (Anti-Glare) |
| Pixel Arrangement | RGB Vertical stripe |
| Pixel Pitch | 0.17925 (H) × 0.17925 (V) mm |
| Outline Dimension | 359.5(W) × 223.8(V) × 3.2(D) mm (Max.) |
| Active Area | 344.16 (H) × 193.59 (V) mm |
| Weight | 380g (max.) / 1KG (with packaging) |
| Power Consumption | PD: 1.0W (max.), PBL: 3.4W (max.), PTotal: 4.4W (max.) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Compliance | RoHS Compliant, Lead-free |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews