| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $5.71-6.99/pieces |
| Standard Packaging: | 18*16*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN/Blue, Negative, Transmissive) |
| Part Number | YMC2004SB-X05 |
| Display Format | 20 characters × 4 lines |
| Driver IC | ST7066U + ST7065 |
| Connection Type | COB (Chip On Board) |
| Interface Type | 18-pin Parallel Interface |
| Logic Supply Voltage | 5.0V DC (Typical) |
| LCD Driving Voltage | 4.7V DC (Typical) |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/5 Bias |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type | White Side Backlight, 3.0V±0.2V, 45*2mA |
| Module Dimensions | 146.00mm(W) × 62.50mm(H) × 13.10mm(T) |
| Compliance | RoHS |
| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $5.71-6.99/pieces |
| Standard Packaging: | 18*16*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Character LCD Module (STN/Blue, Negative, Transmissive) |
| Part Number | YMC2004SB-X05 |
| Display Format | 20 characters × 4 lines |
| Driver IC | ST7066U + ST7065 |
| Connection Type | COB (Chip On Board) |
| Interface Type | 18-pin Parallel Interface |
| Logic Supply Voltage | 5.0V DC (Typical) |
| LCD Driving Voltage | 4.7V DC (Typical) |
| Driving Method | 1/16 Duty, 1/5 Bias |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Backlight Type | White Side Backlight, 3.0V±0.2V, 45*2mA |
| Module Dimensions | 146.00mm(W) × 62.50mm(H) × 13.10mm(T) |
| Compliance | RoHS |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews