| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $17.31-20.99/pieces |
| Standard Packaging: | 25*15*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Dot Matrix LCD Module (STN/Blue, Negative, Transmissive) |
|---|---|
| Part Number | YMG240128SB-X01 |
| Display Format | 240(Dots) × 128(Dots) |
| Display Driver IC | UCI6963C |
| Interface Type | 22-pin Parallel Interface |
| Logic Supply Voltage (VDD) | 5.0V DC (Typ.) |
| LCD Driving Voltage (VLCD) | 17.5V DC (Typ.) |
| Driving Method | 1/128 Duty, 1/12 BIAS |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6:00 (6 O'clock) |
| Backlight Type | White LED, Vf=3.0V±0.2V, If=90mA (6 Diodes) |
| Outline Dimension | 144.00mm(W) × 104.00mm(H) × 12.00mm(T) |
| Bezel Size | 133.20mm(W) × 80.20mm(H) |
| Viewing Area (VA) | 114.00mm(W) × 64.00mm(H) |
| Active Area (AA) | 107.95mm(W) × 57.55mm(H) |
| Pin Pitch | P2.54mm (22 pins) |
| Unspecified Tolerance | ±0.20mm |
| Compliance | RoHS Request |
| MOQ: | 5 pieces |
| Price: | $17.31-20.99/pieces |
| Standard Packaging: | 25*15*5 |
| Delivery Period: | 14-60 days |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 10000 pieces |
| Display Type | Monochrome COB Dot Matrix LCD Module (STN/Blue, Negative, Transmissive) |
|---|---|
| Part Number | YMG240128SB-X01 |
| Display Format | 240(Dots) × 128(Dots) |
| Display Driver IC | UCI6963C |
| Interface Type | 22-pin Parallel Interface |
| Logic Supply Voltage (VDD) | 5.0V DC (Typ.) |
| LCD Driving Voltage (VLCD) | 17.5V DC (Typ.) |
| Driving Method | 1/128 Duty, 1/12 BIAS |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +80℃ |
| Viewing Direction | 6:00 (6 O'clock) |
| Backlight Type | White LED, Vf=3.0V±0.2V, If=90mA (6 Diodes) |
| Outline Dimension | 144.00mm(W) × 104.00mm(H) × 12.00mm(T) |
| Bezel Size | 133.20mm(W) × 80.20mm(H) |
| Viewing Area (VA) | 114.00mm(W) × 64.00mm(H) |
| Active Area (AA) | 107.95mm(W) × 57.55mm(H) |
| Pin Pitch | P2.54mm (22 pins) |
| Unspecified Tolerance | ±0.20mm |
| Compliance | RoHS Request |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews